9 май - Денят на Европа бе отбелязан в СУ „Христо Ботев” със семинар на тема „Моите права като европейски гражданин“.
Екипът на Сдружение „ФАР” в лицето на Русин Бориславов изготви програмата, преведе нужните материали от немски език и проведе успешно семинара с учениците от 11 а клас, а Виолета Кьосева – референт, презентира международните строителни лагери. Организаторите поставиха ред въпроси пред младите хора, чрез които те сами да достигнат до идеята за обединена Европа:
„Преди имахме една мечта. Имахме и обща кауза. Да бъдем част от обединена Европа.
Сега, когато това вече е факт, трудно можем да изброим ползите от сбъднатата мечта. По стара наша традиция запомняме само задълженията и несгодите, които ни носи членството в ЕС, а не забелязваме добрите практики и финансовата подкрепа.
Как вие можете да повлияете на решенията на ЕС? Може ли да бъде чут и нашият глас? И защо е важно да гласуваме за Европейски парламент?”
Семинарът започна с игра „Въпроси за Европа”, имаше и работа в млаки групи, дискусия „Моите права в ЕС”, „Защо е добре да имаме право на избор?” - аргументи за и против, свързвани с правото на избор за Европейски парламент. Обсъдени бяха и темите „Необходимостта от обществен договор”/метод Бецафта/ и „Идеалният кандидат депутат”.
В края на семинара бе засегната и темата за доброволческите строителни лагери, които обикновено са с продължителност 2 седмици и дават възможност да се включиш в ремонтирането на училища, църкви, домове, читалища и др. Благодарение на тези лагери младите хора придобиват умения да живеят в интеркултурна среда, в строително ремонтните дейности, дори могат да дадат съвсем друга посока на бъдещото ти развитие.
